Kupujete byt, Prodáváte dům, nebo pozemek? Změna vlastníka majitele vás nevyhnutelně zavede i na katastrální úřad. Ten spravuje katastr nemovitostí – veřejný soupis veškerých údajů o nemovitostech, které na území České republiky leží.
V katastru úřad uchovává nejen přesný právní popis nemovitosti, ale třeba i jejich polohové a geometrické určení, nezbytnou součástí je i zápis práv k danému objektu a pozemku. Právě při změně tohoto zápisu dochází z právního hlediska k převodu nemovitosti na nového vlastníka.
Zvažujete koupi nemovitosti? Neponechte nic náhodě a požádejte katastrální úřad o výpis. V katastru nemovitostí snadno zjistíte, zda na není na vyhlédnutou nemovitost uvaleno věcné břemeno, zda nepodléhá zástavnímu právu.
Katastrální úřad vám požadované informace vydá – ovšem jen za určitých podmínek. Především musíte znát katastrální území, na kterém daná nemovitost leží. Neobejdete se ani bez čísla popisného, popř. parcelního čísla pozemku.
I to se lze obejít, znáte-li jméno a datum narození vlastníka daného objektu. V případě právnických osob stačí identifikační číslo osoby.
Vlastní zápis do katastru nemovitostí má několik podob. Dle práva existují čtyři zákonné možnosti: Vklad, záznam, poznámka a oznámení změn. Každý z úkonů má své využití v odlišných případech, v případě změny majitele nemovitosti (tedy při jejím prodeji nebo koupi) je pro důležitý především vklad.
Ten začíná podáním správně vyplněného návrhu na vklad, jehož součástí musí být i vkladová listina.
Tou se rozumí nejčastěji kupní smlouva, podepsaná prodávajícím i kupcem. V okamžik podání se obě strany stávají účastníky vkladového řízení. Úředníci začnou zkoumat obsah návrhu i vkladové listiny, a souhlasí-li všechny údaje (a dosavadní vlastník převáděné nemovitosti), úřad změnu zápisu v katastru povolí.
Ovšem pozor – na tom, zda byla kupní cena skutečně zaplacena, úředníkům nesejde. Je proto rozumné si převod peněžní částky pojistit notářskou finanční úschovou.
Ještě před samotnou změnou zápisu katastrální úřad majitele nemovitosti o změně vlastnického práva informuje. A nejde jen o vlastníka – pokud se s nemovitostí pojí např. zástavní právo, vyrozumí úřad i zástavního věřitele.
Děje se tak několika cestami, vedle dopisu využívají úředníci i e-mail, popř. textové zprávy. U podnikatelů a právnických osob je ve hře i datová schránka. Pokud se informované osoby a instituce do 20 dnů neozvou, katastrální úřad změnu zápisu provede – a nemovitost skončí v rukou nového majitele.
Může ovšem nastat i situace, kdy katastrální úřad převod domu či bytu na nového majitele zamítne. Nejčastěji se tak děje v důsledku zaplombování, které jakékoliv manipulaci s nemovitostí brání.
Za vznikem plomby může být exekuce, vedená proti majiteli nemovitosti, častou variantou je zástava, která se k danému bytu nebo domu váže. Zástavní právo vzniká mj. i podepsáním zástavní smlouvy – jde o další formu pojistky, kterou se kupující brání proti převedení nemovitosti na někoho jiného.
Relativně snadné – a nákladné – je zrušení plomby u nemovitosti, která je součástí exekučního řízení. Stačí zaplatit a příslušnou stvrzenku od exekutora, spolu s návrhem na zastavení exekuce, dodat katastrálnímu úřadu.
Méně schůdná cesta se nabízí v případě dědického řízení. Pokud jste se totiž na koupi nemovitosti dohodli se zesnulým majitelem, neznamená to, že na dům či byt máte automaticky nárok. Vše je třeba znovu dohodnout s osobou, které nemovitost v řízení připadne.
Nevíte, jak na katastrálním úřadu postupovat? Nejste si jisti, zda máte všechny formuláře i smlouvy vyplněné správně?
Nabízím vám pomocnou ruku! Domluvte si bezplatnou konzultaci – stačí chvíle a ve svých problémech budete mít jasno!